Back to top
logomark
logotype

Residency for Iranian Artists in Berlin

Spring 2018


فراخوان برای اقامت هنری در برلین

پروژه‌های رف*ضمن تشكر از استقبال هنرمندان عزيز، به اطلاع می‌رسانيم مهلت ارائه‌ی مدارك براي شركت در فراخوان پروژه‌های رف تا پنج روز ديگر، يعني تا بيستم اسفندماه تمديد شده است. تاريخ‌هایِ ديگرِ قيد شده در فراخوان براي مصاحبه و اعلام نتايج كماكان همان روزهای اعلام شده خواهند بود.*پروژه‌های رف در سال نود در قالب یک گالری در تهران آغازبه‌کار‌کرد و سه سال بعد فعالیت خود را به صورت گروهی از کیوریتورها و تعریف و اجرا‌کردنِ پروژه‌های هنریِ بینارشته‌ای برای موسسه‌های ایرانی و بین‌المللی دنبال کرد. در سال نودوشش پروژه‌های رف به صورت یک انجمن رسمی (Verein) در شهر برلین آلمان به ‌ثبت ‌رسید تا در یکی از مهمترین شهرهای فرهنگی دنیا با امکاناتی بیشتر به گسترش فعالیت های هنری چندجانبه و تبادلی میان ایران و غرب بپردازد.

در عصر سربرآوردن جریان‌های راست افراطی که بر طبل ناسیونالیسم و دفاع از فرهنگ‌ها و ارزش‌های کلی و برساخته‌ی ملت-دولت ها می‌کوبند، مانند بسیاری از موسسه‌های بین‌المللیِ هنر، پروژه‌های رف خواستار گشودگی مرزها در راستای به رسمیت شناخته شدن و پرداختن به خرده فرهنگ‌هاست. همچنین رف بر این باور است که فاصله گرفتن از پدیده‌های فرهنگی، سیاسی و اجتماعی یک منطقه سبب شناخت بهتر آن‌ها و همچنین امکان مقایسه‌های واقعی‌تر و با وسعت دید بیشتر می‌شود. از دهه‌ شصت میلادی که همواره هنر داعیه‌ی درگیری مستقیم با پدیده‌های را داشته که در بستر آن‌ها تولید شده‌است، هنرمندان نه تنها کوشیده‌اند بازتاب دهنده‌ی پدیده‌های یک منطقه در یک زمانِ خاص ‌باشند (معاصریت)، بلکه به عنوان یک عاملِ سیاسی-اجتماعی سعی در تغییر جهان پیرامون‌شان داشته‌اند. دستیابی به این مهم به طور حتم در گرو بهره‌مندی هنرمند از یک نگاهِ فراگیرتر است و شاید سربرآوردن رزیدنسی‌های هنری گوناگون در اقصی نقاط دنیا با هدف تجهیز هنرمندان به این نوع نگاه فرامنطقه‌ای ایجاد شده باشند. در این میان پروژه های رف با وجود امکانات محدود همواره تلاش داشته تا امکان آشنا ‌شدن هنرمندان ایرانی با بسترهای معاصر هنر در غرب را فراهم‌آورد.

به همین منظور درنظرداریم با همکاری مرکز هنر و شهریت برلین، سه هنرمند ایرانی را از میان شرکت کنندگان در این فراخوان برای بهار و تابستان سال نود‌و‌هفت، هر کدام به مدت یک ماه به برلین دعوت‌کنیم. به هر کدام از هنرمندان انتخاب شده یک استودیو با متراژ پنجاه متر به عنوان محل کار و زندگی اعطا‌خواهد شد. هزینه‌ی سفر هوایی ایشان نیز تا سقف پانصد یورو به طور کامل پرداخت ‌خواهد ‌شد. همچنین برای اخذ ویزا از سفارت آلمان در تهران، دعوت نامه‌ی رسمی انجمن پروژه های رف با ذکر تعهدات مالی و اقامتی سفر در‌نظر‌گرفته‌شده است. هنرمندان انتخاب شده فرصت‌خواهند‌یافت تا از برلین بیناله بازدید کنند و اعضای رف حداقل یک تور یک روزه از این رویداد بین‌المللی را برای هر هنرمند در‌نظر‌گرفته اند. گالری‌ها و موسسه‌های برلین به هنرمندان منتخب معرفی خواهند شد و پروژه‌های رف تا حد امکان ارتباط میان هنرمندان ایرانی و هنرمندان مقیم برلین را میسر خواهد کرد. یک تور شهری برلین در روزهای ابتدایی ورود هنرمند به شهر نیز در نظر گرفته شده است.

هنرمندان زیر چهل‌ سال سن با فرستادن مدارک زیر به آدرس ایمیل raf.opencall@yahoo.com می توانند تقاضای خود را تا پپایان بیستم اسفند ماه نود وشش برای ما ارسال کنند:

رزومه‌ی به روز شده به همراه نام و نام خانوادگی، شهر محل زندگی و تولد، آدرس منزل یا استودیو، شماره‌ی تماس، مدارک تحصیلی اخذ شده، دوره های هنری آزاد در موسسه‌ها، مدارک زبان‌های خارجی اخذ شده و ذکر توانایی‌های زبان‌های خارجی، آدرس وب‌سایت یا صفحه‌ی اینترنتی که در صورت لزوم بیشتر آثار متقاضی در آن قابل بازدید باشد.
پورتفولیو به صورت ارائه‌ی حداقل دو و حداکثر هفت مجموعه کار به همراه استیتمنت (در صورت وجود) در قالب پی دی اف. اگر مدیوم شما ویدیو یا sound art است، لطفا لینک‌های کارها را در Vimeo یا Youtube و دیگر پلت‌فرم‌های آنلاین برای ما بفرستید.
در صورت امکان، یک متن حداکثر هزارکلمه ای که در آن حداقل یک و حداکثر سه ایده‌ی شما برای اجرای یک کار هنری مطرح شود که به دلایل مختلف مالی، اجتماعی، سیاسی و... تا حالا قابل اجرا نبوده‌است.
در صورت امکان، یک معرفی نامه از استادِ دانشگاه، کیوریتور یا رئیس گالری که با آن همکاری داشته‌اید.

توجه فرمایید که شما تنها می‌توانید یک ایمیل برای ما ارسال کنید و مجموعه فایل‌های ارسالی شما نباید از بیست‌و‌پنج مگا‌بایت تجاوز کند. شما می توانید مدارک را به انگلیسی یا فارسی برای ما ارسال کنید، ولی باید توجه داشته باشید که زبان انگلیسی زبان مورد‌استفاده برای انجام پروژه‌ی رزیدنسی است و همچنین ما در مراحل انتخاب هنرمندان تنها به صورت شفاهی مدارک فارسی شما را برای اعضایِ دیگر انجمن رف ترجمه خواهیم کرد. مبنای انتخاب بر اساس تعهد اجتماعی-سیاسی تعریف شده و نمایان شده در کارهای هنرمند و در یک عبارت لزوم آثار هنری اجرا‌شده در بستر ایران معاصر می باشد. همچنین متن ایده‌ی اثر هنری که به تحقق نپیوسته برای هنرمندان جوان‌تر از اهمیت برخوردار است. اعضای پروژه‌های رف از میان متقاضیان ده نفر را برای دور اول انتخاب خواهند کرد و نتایج اولیه تا بیست و پنج اسفند ماه به تمامی داوطلبان اعلام خواهد شد. برای هنرمندان انتخاب شده در دور اول یک مصاحبه‌ی آنلاین در نظر گرفته شده است که در نهایت از میان ایشان سه نفر نهایی تا بیست‌و‌نه اسفندماه انتخاب خواهند شد و نتایج بر روی وب‌سایت پروژه های رف قرارخواهد‌گرفت. هنرمندان اقلیت‌های مذهبی، قومی و جنسی در اولویت می‌باشند (لطفا اگر در این گروه‌ها قرار می گیرید در متن ایمیل به این مطلب اشاره کنید).

مدارک ارسالی هنرمندان از متن‌های ارسالی گرفته تا نمونه کارها و اطلاعات شخصی، تنها در اختیار اعضای انجمن رف قرار‌خواهند‌گرفت و به هیچ وجه بدون اجازه‌ی پیشاپیش از هنرمند برای عموم قابل دسترسی نخواهند بود. بدیهی است انجمن رف این حق را برای خود محفوظ می دارد که از اطلاعات ارسالی هنرمندان گرامی برای دیگر پروژه‌های هنری به عنوان منابع تحقیق درون سازمانی خود استفاده کند و در صورت لزوم با هنرمندانِ حتی انتخاب نشده برای این فراخوان درموردِ همکاری‌های محتمل در آینده تماس حاصل کند.

پروژه‌های رف یک انجمن کاملا غیرانتفاعی‌ست و هزینه‌ی فعالیت‌های خود را از کمک‌های مردمی و اعضای انجمن، جذب کمک‌های مالی از موسسه‌های دولتی کشور آلمان و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا که منابع درآمد ایشان مالیات شهروندان اروپایی‌ست تامین می کند. تمامی منابع مالی جذب شده توسط پروژه‌های رف به صورت شفاف برای انجام پروژه‌های فرهنگی و هنری قرارمی‌گیرند و براساس اساس‌نامه‌ی این انجمن و قوانین ناظر بر انجمن‌های کشور آلمان هیچ کدام از اعضای پروژه‌های رف حق برداشت از منابع مالی جذب شده را ندارند و رف باید طی گزارش‌ سالیانه مشروح تمامی نقل و انتقالات مالی را به مراجع دولتی مربوطه ارائه‌دهد. هزینه‌ی این سه رزیدنسی از کمک اعضای انجمن تهیه‌شده است و هنوز هیچ حمایت مالی بیرون از انجمن برای این پروژه جذب‌نشده‌است، با‌این‌حال پروژه‌های رف این حق را برای خود محفوظ می‌دارد تا در حین مراحل انتخاب هنرمندان، برای جذب منابع مالی بیرون از انجمن اقدام کند. از تمامی علاقه‌مندان به هنر و فرهنگ نیز دعوت می شود، نه تنها برای این پروژه بلکه برای حمایت مالی و فکری از دیگر پروژه‌های رف از طریق ایمیل به آدرس: hello@rafprjects.de با ما ارتباط برقرار کنند.